Copyright © World Puppet Carnival. All rights reserved. 

SELECTED THEATRES & SHOWS


1. La Gorda Azul TeatroSanta Fe, Argentina“Odisea”  

2. Todo Encaja ProduccionesC.A.B.A. - Argentina“Soy Solito”

3. State Puppet TheatreYerevan, Armenia“AK.AK”

4. Sydney Puppet TheatreSydney, Australia“Nella’s Wings”

5. Bangladesh Shilpakala  Puppet AcademyDhaka, Bangladesh“Folk Tales of Bangladesh”

6. Brest Puppet TheatreBrest, Belarus“Holstomer”

7. Figurentheater Vlinders & CoBeveren, Belgium“Valentino”

8. Le Théâtre du Grand Méchant P'tit LoupCharleroi, Belgium“Les Feuilles Mortes”

9. Puppet Theatre MostarMostar, Bosnia and Herzegovina“Karius and Baktus”

10. Circo Poeira TheatreSao Paulo, Brazil”Dust Circus”

11. Truks CompanySao Paulo, Brazil“The Magical Zoo”

12. Theatre Atelier 313Sofia, Bulgaria“Devolution” and “Nikotine”

13. Rock The Arts CompanyOtawa, Canada“The Puppet People”

14. La Negra Maria TeatroSantiago, Chile“Tiny Histories from the Universe”

15. Materile Teatro de Formas AnimadasBogota, Colombia“La Carpínteria de Antonio”

16. Teatro de Munecos La Loca CompaniaArmenia-Quindio, Colombia“En la Diestra de Dios Padre”

17. Theatre Company PinklecCakovec, Croatia“The Birdie”

18. Teatro de Las EstacionesMatanzas, Cuba„El Patico Feo“

19. Shadow Theatre PafiosNicosia, Cyprus“The Eerie Tree”

20. Theatre MinorPrague, Czech Republic“Jungle Book”

21. Theatre KarromatoSobeslav , Czech Republic - Spain“ The Wooden Circus”

22. Rama de Plata TeatroQuito, Ecuador“Venciendo la Cordura”

23. Theatre APUCuenca – Azuay , Ecuador  - Peru“Todo lo que necesitas es amor”

24. Elmahroussa Theatre Giza, Egypt“Arzak”

25. Theatre  WindmillJohvi, Estonia“The Sleeping Beauty”

26. Puppet Theatre Centre BuoyHelsinki, Finland“A Visit of the Marionettes”

27. Scene InfernaleParis, France“Republic of Dreams”

28. Brakabrik TheatreManosque, France“Ronds Dans L’O”

29. Georgian State Hand Shadow Theatre“Budrugana-Gagra“Tbilisi. Georgia“Four Season”

30. Kabare PupalaBerlin, Germany“Henry and his friends”

31. Sylvia Barth TheatreBerlin, Germany“The Princess and the Pea”

32. “Prassein Aloga“ Visual Puppet TheatreAthens, Greece“Sugarkneaded”

33. Budapest Puppet TheatreBudapest, Hungary“John, the Hero”

34. Ramdas Padhye GroupMumbai, India“Puppet Parade ”

35. Doll TheatreKolkata, India“Taming of the Wild”

36. Dance GroupPali Marwar  - Rajasthan, India“Human Puppet Dance”

37. Papermoon Puppet TheatreYogyakarta, Indonesia“MWATHIRIKA”

38. Range-Barg  GroupTehran, Iran“Bravado”

39. Riserva Canini TeatreFirenze, Italy“Talita Kum”

40.  Teatro dei Mondi Impossibili Rome, Italy“Abyss Adventure”

41. CompagniaielloAcri, Italy“Spazzolino and Rubbish City”

42. Girovago e Rondella Family TheaterVetralla, Italy“Manoviva”

43. Puppet Theatre Yumemi TrunkNagoya, Japan“Urashima”

44. Krystal Puppeteers CompanyNairobi, Kenya“Tears by the River”

45. Kkachidong Theatre CompanyJeonJu, Korea“Here comes the tiger”

46. ACX ProductionsKlang – Selangor, Malaysia"Mystery of the Phoenix Tree”

47. La Ruta del TeatrinoSan Cristobal de las Casas. Chiapas, Mexico“La Ruta Puppet show”

48. Mongolian Con Art- CenterUlaanbaatar, Mongolia“Tree”

49. HTWE OO MYANMAR Puppet TheatreYangon, Myanmar “The Four Puppets”

50. Magisch Theatertje Maastricht, Netherlands“Panta  Rhei II”

51. String Bean PuppetsRaumati, New Zealand“The Mermaid's Song”

52. Theatre Jose NavarroLima, Peru “Ritual Scissors Dance”

53. Anino Shadowplay CollectiveMandaluyong, Philippines“The Archipelago”

54. Arlekin Puppet TheatreLodz, Poland“The Frog Who Never Became a Princes”

55. S.A.Marionetas – Teatro & BonecosAlcobaça, Portugal“Dom Roberto ” and  “Tubic”

56. Theatre TruleEvora, Portugal“Puppets of my Life”

57. Teatrul de Papusi MerlinTimisoara, Romania“La La La Dracula”

58. Cristina Andrea TheatreBucharest, Romania“Fou Roux”

59. Theatre Reflection Moscow, Russia“Life is Carnival"

60. Theatre UlgerUlan-Ude, Russia"Eternal Light of Kumalan"

61. Puppet Theatre BajkamelaBelgrade, Serbia“Far Away”

62. Mascots and Puppets Specialists, Singapore“Streets of Singapore”

63. Bratislava Puppet TheatreBratislava, Slovakia“The Little Mermaid”

64. Puppet Theatre NeboKranj, Slovenia“The Room”

65. The Paper Body CollectiveCape Town, South Africa“In Medea Res”

66. Theatre de L’Home Dibuixat SluCastello, Spain“Stone by Stone”

67. Belen Rubira CompanyMadrid, Spain“Hambre Come”

68. Rambling PuppetsBarcelona, Spain“Canelo Show”

69. Figurentheather Michael Huber Liestal, SwitzerlandStivalino - “Puss in Boots”

70. Sema Thai MarionetteBangkok, Thailand, “Chao Ngor”

71. Trupe Feminine Marionnettes BovamLome , Togo“Le Tresor de Koffi”

72. National Center of  Puppet Art Tunis, Tunisia“Dinosaures” 

73. Cengiz Ozek Shadow TheatreIstanbul, Turkey“Garbage Monster”

74. Theatre PtahKharkiv, Ukraine“Angels are so Close”

75. Trembling HandsLondon, United Kingdom“Moon Play”

76. Noisy OysterFrome, United Kingdom“Plain Bob”

77. Pampinak TheatreMontevideo, Uruguay“Olej’s Act”

78. Heather Henson Ibex PuppetryOrlando, Florida USA“Celebration of Flight”

79. Drama of WorksBrooklyn, New York, USA“Sleepy Hollow”

80. Agrupacion Teatral CoordinacionYaracuy, Venezuela“Ixchaimaite”

81. AccionCreativaMaracaibo, Venezuela“Cuentos, Ibaibai, Akujalla,  Dehe, Cuentos” 

82. Thuy Thien from Thang Long Water Puppet TheatreHanoi, Vietnam“Vietnam in Puppets”                

83. “ITOU” Euro Asian TheatreAsia, Europe”The Neighbors”

PRIZE WINNERS and NOMINATIONS

Wayang - World Puppet Carnival 

Jakarta - Indonesia / 1 to 8 September 2013

BEST ANIMATION

Winner

“Puppets of My Life”  Theatre Trule, Portugal

Nominations

1.“Canelo Show”  Rambling Puppets, Spain 

2.“Chao Ngo”  Sema Thai Marionette, Thailand


BEST SCENERY

Winner

​“Venciendo La Cordura”  Teatre Club “Rama De Plata”, Ecuador

Nominations

1.“MWA Thikika”  Papermoon Puppet Theatre  Yogyakarta, Indonesia 

2.“Folk Tales of Bangladesh”  Shilpakala Academy Puppet Theatre, Bangladesh 


BEST PUPPET DESIGN

Winner

“Streets of Singapore”  Mascots and Puppets Specialists, Singapore

Nominations

1.“Vietnam in Puppets”  Thuy Tien from Thang Long Water Puppet Theatre, Vietnam

2.“Jaya Perbangsa”  Giri Komara Cultural Center, Indonesia

 

BEST ACTOR

Winner

Hiroyuki Kuwahara in “Urashima”Puppet Theatre Yumeni Trunk, Japan

Nominations

1.Vladimir Tevosyan in “Holstomer”  Brest Puppet Theatre Belarus

2.Rodrigo Jimenez in “En La Diestra De Dios Padre”  La Loca Compañía, Colombia

3.Caio Stolai in “Dust Circus”  Circo Poeira , Brazil

4.Louis-Philippe Della Valentina in “Les Feuilles Mortes”  Le Theatre Du Grand Mechant P’tit Loup, Belgium


BEST ACTRESS

Winner

Anna Skubik in “Broken Nails”  Anna Skubik & Wiczy Theatre, Poland

Nominations

1. Valeria Sacco in “Talita Kum”  Riserva Canini Teatro, Italy

2. Ana Escobar in “Venciendo  La Cordura”  Teatro Club “Rama De Plata”, Ecuador


BEST DIRECTOR

Winner

Urban Gyulla for “John, the Hero”  Budapest Puppet Theatre, Hungary

Nominations

1.Caio Stolai for “Dust Circus”  Circo Poeira , Brazil

2.Jiri Damek for “The Jungle Book”  Minor Theatre, Czech Republic


BEST STREET PERFORMANCE

Winner

“Plain Bob” Noisy Oyster, England

Nominations

1.“Dom Roberto”  S.A. Marionetas, Portugal

2.“Canelo Show”  Rambling Puppets, Spain


BEST FILM

Winner

"Handmade Puppet Dreams"  Ibex Puppetry, USA

Nominations

1."Faust"  Steven Ritz Barr, Hollywood, USA

2."White Flies"  Master Sky At Group, Kazakhstan


BEST VIDEO

Winner

"The Garbage Monster"  Cengiz Ozek Puppet Theatre Turkey

Nominations

1."Because I Love You"  Skromlehjulet Fugurteater, Norway

2."Sau Neakabas"  Cambodian Living Arts, Cambodia


BEST CHILDRENS PERFORMANCE

Winner

​“Angels Are Close”  P’tah Theatre Ukraine

Nominations

1.“Odisea”  La Gorda Azul, Argentina

2.“Plain Bob”  Noisy Oyster, England


BEST ORIGINAL PERFORMANCE

Winner

“Holstomer”  Brest Puppet Theatre, Belarus

Nominations

1.“Stone by Stone”  Teatre De L’Home Dibuixat Slu, Spain

2.“The Jungle Book”  Minor Theatre, Czech Republic

3.“Angels Are Close”  P’tah Theatre, Ukraine


BEST ARTISTIC CREATION

Winner

“Chao Ngo”  Sema Thai Marionette, Thailand

Nominations

1.“The Four Seasons”  Georgian State Hand Shadow Theatre, Georgia

2.“John, the Hero”  Budapest Puppet Theatre, Hungary


CHILDREN'S AWARD

Winner

"From the Jungle Book"Minor TheatrePrague, Czech Republic 


GRAND PRIX

Winner

“Sang Kusuma Yudha”Ki Cahyo Kuntandi, Indonesia