COMPLETE LIST OF SHOWS AND THEATRES


1. ACX ProductionsKlang, Malaysia

2.Theater "Tuuleveski" ("Windmill")Johvi, Estonia

3.Theatre des TarabatesSaint Brieuc, France

4. Fireflies Shadow TheatreChernihiv, Ukraine

5.Julie Desrosiers ProductionsMontréal Québec, Canada

6. String Bean Puppets    Raumati, New Zealand

7. The Vietnam Puppetry TheatreHanoi, Vietnam

8. Christodoulos Pafios CompanyNicosia, Cyprus

9.Dolls TheatreKolkata, India

10. Carolina Khoury Torino, Italy

11. HTWE OO MYANMAR Yangon, Myanmar

12.Julia Raab TheaterHalle, Germany

13. Sydney Puppet TheatreSydney, Australia

14. Figurentheater Michael HuberLiestal, Switzerland

15.Baychimo TeatroZamora, Spain

16. Danish Film InstituteCopenhagen, Denmark

17. Hilos CompanyBogota, Colombia

18. Puppet Krystal CompanyNairobi, Kenya

19. Vessel TheatreVeliko Tarnovo, Bulgaria

20. Gnayaw Puppet CompanyMexico, Indonesia, Spain

21.Company Taowaru Coromandel, New Zealand

22.Julietas e os Metabonecos Porto Alegre - Rio Grande do Sul, Brazil

23. Objectable TheaterBariloche, Argentina

24. Miniatura City Theatre, Gdansk, Poland

25. Theatre Ro.Gi.NaraeSeongnam-Si, Korea

26. Master Sky Art GroupAlmaty, Kazakhstan

27. Heather Henson's IBEX PuppetryOrlando, USA

28. Puppet and Shadow Art Society, Beijing,  China

29. World of Puppets - by Bernd OgrodnikReykjavik, Iceland

30. Shilpakala  Academy  Puppet  TheatreDhaka, Bangladesh

31. Shadow Theatre AnnaFabuliHamburg, Germany

32. Playground / Xavier BobésGirona, Spain

33. Yerevan State Puppet Theatre after H. ToumanianYerevan, Aremenia

34. Jose Navarro TheatreAndahuaylas, Peru

35. CIrco PoeiraSao Paulo, Brazil

36.  Wolf Sign TheatreHelsinki, Finland

37.Theatre Danny & Dessi Haskovo, Bulgaria 

38. Kkachidong Theare CompanyJeonju-shi-Jellabuk-do, Korea

39. Tirana National Puppet Theatre Tirana, Albania

40. African Art ProductionCape Town, South Africa

41. Children and Youth theater MerlinTimisoara, Romania

42. Teatro Verde Rome, Italy

43. Georgian State Hand Shadow TheatreTbilisi, Georgia

44 GMTV Produccions, Guatemala City, Guatemala

45. El Arca TeatroHavana, Cuba

46. Noisy Oyster CompanyFrome Somerset, United Kingdom

47. Chizuko TakadaTokyo, Japan

48. Sajdi TheatreAbidjan, Ivory Cost

49. Arlekin Puppet TheatreLodz, Poland

50. Puppet Theatre Centre BuoyHelsinki, Finland

51. Ilhnager Art CenterCairo, Egypt

52. Teatro Naku Caracas, Venezuela

53. Compagnie Domia ProductionTunis, Tunisia

54. Figurentheater Vlinders & CoBeveren, Belgium

55. 27 Aban Group TheaterTehran, Iran

56.Taller de TíteresQuito, Ecuador

57. Prassein Aloga” Greek Visual Puppet TheatreAthens, Greece

 58.Puppet Theatre Dushanbe, Tajikistan

59. Center for Decorative ArtsNew York, USA 

60. Thuy Tien from Thang Long Water Puppet TheatreHanoi, Vietnam

61. Skromlehjulet Puppet theaterJørpeland, Norway

62. Bajkamela Puppet TheatreBelgrade, Serbia

63. Theatre & Puppet Ensemble Glasio Bluo Tokyo, Japan

64. Cantieri Teatrali KOREJALecce, Italy

65. Serkan Kaplan TheatreAnkara, Turkey

66. Skubik Art - Anna SkubikWroclaw, Poland

67. Puppet Theater Yumemi TrunkNagoya, Japan

68. Wanlu and his PuppetsAntipolo City, Philippines

69. Compagnie ArticulateMelbourne, Australia

70. 7--5– 1 Theatre  GroupTehran, Iran

71.Theatre TutiteresSanta Fe, Argentina

72 .Classics in Miniature, IncHollywood, USA

73. Dybbuk Company,Tel-Aviv, Israel

74. YUKI  PUPPET WORKS Kamakura-she, Japan

75. The National Puppet Theatre Trupe Kabong LaoVien Tiane, Laos

76. Mai Mohab Puppet TheaterCairo, Egypt

77. Your Man's PuppetsGregclare, Ardrahan- Galway, Ireland

78. Teatro de Munecos La Loca CompaniaArmenia-Quindío, Colombia

79. Teatro Club  “Rama de Plata”Quito, Ecuador

80. S.A.Marionetas – Teatro & BonecosAlcobaça, Portugal

81. Theatre  "Reflection"Moscow, Russia

82. Le Théâtre du Grand Méchant P'tit LoupCharleroi, Belgium

83. Infinita Companhia Teatro de AnimaçãoSão Paulo, Brazil

84. Bratislava Puppet TheatreBratislava, Slovakia

85. CNAM National Center of Puppet ArtTunis, Tunisia

86. PuppetKu's TheatreKlang, Malaysia

87. Lebanese Puppet TheatreBeirut, Lebanon

88. Brest Puppet TheatreBrest, Belarus

89. La Ruta del TeatrinoSan Cristobal de las Casas, Mexico – Chile 

90. The Sbeik Thom Shadow Puppet Troupe Phnom Penh, Kingdom of  Cambodia

91. Bits N Pieces Puppet TheatreDover Florida, USA

92. Gyula UrbanBudapest, Hungary

93. La Gorda Azul TeatroSanta Fe, Argentina

94. Mascots and Puppets Specialists& Frankie Malachi, Singapore

95. THEATER KUKFOSankt-Peterburg, Russia

96.Teater SesamGothenburg, Sweden

97. Le Théâtre Guignol de Lyes Sartrouville, France

98. Pema Donyo Video, Kathmandu, Nepal

99. Masti – Makers Dance GroupPali Marwar-Rajasthan, India

100. Budapest Puppet TheatreBudapest, Hungary

101. Sarake RecordsBamako, Mali

102. Punakha Video, Thimpu, Kingdom of Bhutan

103 Association of  Puppeteers Lome, Togo 

104. Butterfly Art GroupMonrovia, Liberia

105. Puppet Theatre Colombo, Sri Lanka

106. Pampinak TeatherMontevideo, Uruguay

107. Puppet theatre NeboKranj, Slovenia

108. Divog Accra OrganizationGhana, Canada 

109. Spencer Weart BoniOuagadougou, Burkina Faso

110. PEPADI - Indonesian Puppeteer AssociationJakarta, Indonesia

111. Anjos da Noite Teatro de Rua Santa Catarina, Brazil

112. Film Studio BarrandovCzech Republic

113. UCLA UniversityLos Angelees, USA

114. Sid Ahmed Meddah Sidi Bel Abbes, Algeria

115. Alejandra Caballero TorrettiSantiago, Chile

116. Dr. Suyanto S.Kar, MA.Institut Seni (ISI) Surakarta, Indonesia

PRIZE WINNERS and NOMINATIONS

BEST FILM

Winner

 “Don Quixote” –Steven Ritz Barr-United States

Nominations

1.    “The Best Jungle Christmas”-Butterfly Group-Liberia

2.    “White Flies”-Master Sky Art Group-Kazakhstan       

 

BEST VIDEO

Winner

“Soy Callejero”-Hilos Company-Colombia

Nominations

1.    “Luna Salieri”-Brest Puppet Theatre-Belarus

2.    “1001 Roses”-Lebanese Puppet Theatre-Lebanon


BEST PUPPET DESIGN

Winner

“The Seven Headed Fairy”-Budapest Puppet Theatre-Hungary

Nominations

1.    “Nella’s Wings”-Sydney Puppet Theatre-Australia

2.    “Taming of the Wild”-Dolls Theatre-India        


BEST SCENOGRAPHY

Winner

“Valentino”-Figurentheater Vlinders & Co.-Belgium

Nominations

1.    “BOBELOG – Why Are the Stars Dancing?”-Figurentheater Michael Huber-Switzerland

2.    “The Woodcutter and Heavenly Maiden”-Theatre Ro.Gi.Narae-Korea


BEST ANIMATION 

Winner

“Myanmar Traditional Puppet Theatre”-Htwe Oo Myanmar-Myanmar

Nominations 

1.    “Isn’t This a Lovely  Day”-Georgian State Hand Puppet Theatre-Georgia

2.    “Polichinelle”-Theatre Des Tarabates-France      


BEST ACTOR

Winner

Caio Stolai for “Dust Circus” Brazil

Nominations

1.    Louis-Philippe for “Les Feuilles Mortes” Belgium

2.   Rodrigo Jimenez for “On the Right Hand of the God Father” Colombia        


BEST ACTRESS

Winner

Olga Donets for “Scarlet Flower” Russia

Nominations

1.    Carolina Khoury for “The Ginodrama” Italy

2.   Adela Mojzisova for “About a Boy who Drew” Slovakia         


BEST DIRECTOR

Winner

 Enzo Toma for  “Paladins of France” Italy

Nominations

1.    Geunyoung Bae for “The Woodcutter and The Heavenly Maiden” Korea

2.   Julio Saraiva for “Maria Farrar” Brazil


BEST TRADITIONAL SHOW

Winner

“Dom Roberto”-S.A.Marionetas Teatro & Bonecos-Portugal

Nominations
1.    “Sor Neakabas”- The Sbeik Thom Shadow Puppet Troupe-Kingdom of Cambodia

2.    “TE AO”- Company Taowaru-New Zealand      


BEST ORIGINAL SHOW

Winner

“About a Boy who Drew”-Bratislava Puppet Theatre-Slovakia

Nominations

1.    “Vietnam in Puppets” – Thuy Tien Puppeteer - Vietnam

2.    “Odisea”-La Gorda Azul-Argentina

        

BEST STREET SHOW

Winner

“India Harmony Dance”- Masti-Makers Dance Group-India

Nominations

1.    “Punzelle”-Julie Desrosiers-Canada

2.    “Our Childhood World”-27 Aban Group Theatre-Iran        


BEST CHILDREN`S SHOW

Winner

“Pedro Del Castillo”-Teatro Tutiteres - Argentina

Nominations

1.    “Butterfly Magic”-Theatre Danny & Dessi-Bulgaria

2.   “Valentino”-Figurentheater Vlinders & Co.-Belgium


BEST ARTISTIC CREATION

Winner

“Metamorphosis” – World of Puppets By Bernd Ogrodnik - Iceland

Nominations

1.    “About a Boy who Drew”-Bratislava Puppet Theatre-Slovakia

2.    “Springs Strings” – Mascots and Puppets Specialists – Singapore      


GRAND PRIX

Winner

“The Melody of Homelands”-The Vietnam Puppetry Theatre-Vietnam

Nominations

1.    “Metamorphosis” – World of Puppets By Bernd Ogrodnik - Iceland 

2.    “Scarlet Flower” – Theater KUKFO  -  Russia        

Harmony World Puppet Carnival 

Bangkok -Thailand / 1 to 10 November 2014

Copyright © World Puppet Carnival. All rights reserved.